راههای پرانرژی بودن برای حسابداران

راههای پرانرژی بودن برای حسابداران

راههای پرانرژی بودن برای حسابداران

 

کتاب فوق کتابی عالی برای افزایش بهره وری و راههای پرانرژی بودن برای حسابداران ، کارمندان و مدیران است که توسط ژان بقوسیان و امیر رضا ثابت نوشته شده است که می توانید به میزان قابل توجهی بازدهی خود را در محل کار افزایش دهید. 

در این مطلب قسمتی از کتاب را بصورت مفید و خلاصه بیان کردیم و در مقالات بعدی ادامه خلاصه کتاب و راههای پرانرژی بودن برای حسابداران را قرار می دهیم.

 

کتاب افزایش عملکرد در محیط کار

 

حسابداران از جمله افراد پشت میزی هستند که ساعت های طولانی کار فکری انجام می دهند و خیلی وقتها کارشان را نیمه تمام رها می کنند. معمولا در شرایطی این اتفاق می افتد که افراد با مدیریت زمان و عملکرد خیلی آشنا نیستند دلیلی که ما تصمیم گرفتیم خلاصه این کتاب را برای شما آماده کنیم این بود که کارمندان و بخصوص حسابداران با این مسائل بیشتر آشنا شوند تا کارهای بیشتری در مدت زمان کمتری انجام دهند و به لحاظ سلامتی از سطح بالاتری برخوردار باشند.

 

ما چهار نوع منبع و راههای پرانرژی بودن برای حسابداران داریم که در طول شبانه روز باید هر چهارتاش رو شارژ کنیم و حواسمون بهشون باشه.

انرژی فیزیکی :

حتما شنیدین عقل سالم در بدنه سالمه.

انرژی احساسی :

وقتی انرژی احساسی در حالت مناسب باشه، بهتر میتونیم مسائل رو حل کنیم. این انرژی ارتباط مستقیم داره با انرژی فیزیکی. یعنی اگه از لحاظ احساسی خوب نباشیم، از نظر فیزیکی هم افت میکنیم.

انرژی فکری :

قوای ذهنی، مغز انسان پیچیده ترین دستگاه روی کره زمینه که خدا در اختیار ما قرار داده.

با ذهن خسته نمیتونیم کارهای بزرگ انجام بدیم و کیفیت تصمیم هامون پایین میاد.

انرژی روحیه :

کسانی که روحیه بالایی دارن ، کارهای بزرگتر و سخت تر از افراد معمولی انجام میدن.

اگر قبل از انجام یه کار سخت و پیچیده، بتونیم چهار تا انرژی رو به اندازه کافی شارژ کنیم، و در بهترین شریط فیزیکی، احساسی، فکری و روحیه باشیم میتونیم کارهایی انجام بدیم که دیگران هیچ وقت نمیونن انجام بدن.

یکی از مهمترین مهارتها برای افزایش عملکرد، توانایی تمرکز بهتر هست.

به نظر شما تمرکز یعنی چی؟

تمرکز رو میشه اینطور تعریف کرد : بودن در لحظه و ادامه کار تا پایان یافتن آن

مثلا اگه داریم توی سیستم نرم افزار حسابداری سند میزنیم، فقط سند میزنیم و هیچ کار دیگه ای تحت هیچ شراییطی انجام نمیدیم، حتی به کار بعدی مون هم فکر نمیکنیم. توی اون لحظه، تمام انرژی مون رو فقط روی یه موضوع متمرکز کردیم : ثبت سند ها در سیستم نرم افزار حسابداری. اگه حوصلمون سر رفت ، به هیچ وجه سراغ گشت و گذار توی اینترنت نمیریم،سراغ گوشیمون نمیریم، با همکارمون حرف نمیزنیم. توی اون یک ساعت زندگی ما توی یه موضوع خلاصه شده : ثبت اسناد در سیستم نرم افزار حسابداری!

تمرکز، باعث افزیش عملکرد میشه. ما معمولا یا داریم توی گذشته زندگی میکنیم یا توی آینده.

از همین الان تصمیم بگیریم توی همین لحظه زندگی کنیم و تمام انرژی مون رو متمرکز کنیم روی کاری که داریم انجام مییم.

حتما بخوانید : بهترین نرم افزار حسابداری چیست ؟

 

بدن انسان وقتی بالاترین عملکرد و کارایی ممکن رو داره که به صورت متناوب ، انرژی شدیدی رو مصرف کنه و دوباره شروع کنه به بازیابی انرژی. این تکرار باعث میشه به مرور عملکرد بالا بره ؛ مثل وزه زدن که اولش سخته که وزنه ی سنگین بلند کنیم ولی به مرور زمان و تمرین میتونیم وزنه های سنگین رو بلند کنیم.

۹۰ دقیقه طلایی :

طبق تحقیقاتی که انجام شده، خواب انسانها به بازه های کوچک تقسیم میشه که هرکدوم بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه هست. یعنی کسی که فکر میکنه ۸ ساعت خوابیده، در واقع ۴ یا ۵ بخش ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه ای رو خوابیده. و بدن انسان طوریه که بین این زمان ها، با کوچکترین اتفاقی بیدار میشه و دوباره به خواب عمیق میره و باز به حالت بیداری برمیگرده.

همونطور که خواب یه فرآیند تناوبیه که توی بازه های ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه ای تکرار میشه، این دوره تناوبی توی زمان بیداری هم تکرار میشه. که راز ۹۰ دقیقه طلایی هم دقیقا همین رو میگه.

یعنی وقتی یه فعالیتی رو شروع میکنیم، تا حدود ۶۰ دقیقه ، ترشح هورمونی و ضربان قلب و فعالیت مغزی و همه موارد توی بهترین حالت ممکن خودشون هستن، بعد حدود ۶۰ دقیقه ، عملکرد شروع به کم شدن میکنه و زمانی میرسه که بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه ، بدن به شدت احساس میکنه نیاز به بازیابی انرژی و استراحت داره. واگر ما توی این شرایط که بدنمون به بازیابی انرژی و استراحت نیاز داره ، کارمون رو ادامه بدیم ، معمولا نتیجه ، اضطرابب شدید، عدم تمرکز، خستگی و حتی گرسنگی بی موقع هست و عملکردمون کاهش پیدا میکنه.

روز کاری رو به بازه های ۹۰ دقیقه ای تقسیم کنیم . ۹۰ دقیقه با تمام قوا کار کنیم و بعد به استراحت و بازیابی انرژی بپردازیم. بعد از استراحت ، ۹۰ دقیقه بعدی رو شروع کنیم.

اگر در طول روز معمولا عصبانی هستیم یا احساس خستگی میکنیم یا اضطراب داریم، معمولا مشکل از عدم تعادل در مصرف و بازیابی انرژی هست.

به نظر شما استراحت یعنی چی؟

استراحت یعنی جدا شدن کامل از یک کار ( ذهنی و جسمی ) و بازیابی انرژی

استراحت به سه بازه زمانی تقسیم میشه :

روزانه : چند دقیقه بین ۹۰ دقیقه کار متمرکز هست.

هفتگی : یک روز در هفته

فصلی : مسافرت رفتن چند روزه و طبیعت گردی

 

از طبیعت لذت ببرین، صداها، رایحه ها، مناظر زیبا ؛ اینا باعث میشه خلاق تر بشیم.

شارژ باتری های انرژی

شارژ انرژی فیزیکی

 ۱٫ تنفس عمیق : در طول روز چندین بار نفس عمیق بکشیم.

همین الان که داری این مطلب رو میخونی سه تا نفس عمیق بکش.

۲٫ مصرف آب : آب بهترین نوشیدنی ممکن هست که خدا در طبیعت برامون قرار داده.

مصرف بیشتر آب در طول روز باعث افزایش انرژی فیزیکی و بهبود عملکرد میشه.

بیش از ۶۵% وزن بدن از آب تشکیل شده، بهتره که در طول شبانه روز ۱٫۵ تا ۲ لیتر آب بنوشیم. مخصوصا بلافاصله بعد از بیدار شدن ولی آب خیلی سرد نباشه. سعی کنیم در طول روز هم یه بطری ۱٫۵ لیتری آب بخریم. تا پایان زمان کاریمون تموم کنیم. مصرف آب هم باعث رفع خستگی، گرسنگی و سردرد میشه و بر تناسب انداممون هم تاثیر میذاره .

۳٫ صبحانه : صبحانه مفید و مناسب بخوریم. مثل قهرمان ها !

۴٫ خوراکی : خوراکی های تازه بخوریم مث آجیل و میوه

۵٫ مراسم صبحگاهی : برای خودمون مراسم صبحگاهی مخصوص خودمون رو داشته باشیم، حدود ۱۵ دقیقه مثلا ورزش کنیم، به موسیقی گوش بدیم یا مجله و روزنامه مورد علاقمون رو بخویم.

۶٫ تحرک بدنی : در طول روز حرکات کششی انجام بدیم، از هر موقعیتی استفاده کنیم که فعالیت بدنی داشته باشیم.

بعد از غذا سیگار نکشیم، چای نخوریم، حمام نریم، نخوابیم.

 

حتما بخوانید : دلیل ثبت شرکت

 

۷٫ اصولی و کافی بخوابیم : برای اشتن عملکرد بالا ، باید بین ۷ تا ۸ ساعت در شبانه روز بخوابیم. میتونیم یه هفته شبها تمرین کنیم زود بخوابیم و صبح زود بیدار بشیم. بعد از چند روز متوجه میشیم چه ساعتی به صورت خودکار بیدار میشیم و ساعت خوابمون رو متوجه میشیم.

سحرخیز بودن کل زندگی مارو تغییر میده؛ میتونین کتاب معجزه سحرخیزی رو از سایت رویال مایند خریداری کنین و از خوندن این کتاب فوق العاده لذت ببرین.***

۸٫ قبل خواب : قبل از خواب چند صفحه کتاب بخونیم یا موسیقی آرامش بخش گوش کنیم. کاری کنیم که قبل از خواب آروم باشیم.

 

گرداوری شده توسط : سهیل سوهانی

One thought on “راههای پرانرژی بودن برای حسابداران

  1. Denver Cambia says:

    you are in reality a excellent webmaster. The web site loading pace is incredible. It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a fantastic process on this topic!|

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *