دلیل ثبت شرکت

دلیل ثبت شرکت

دلیل ثبت شرکت

اهمیت تاسیس و دلیل ثبت شرکت :

شاید برای بسیاری از صاحبان مشاغل این سئوال پیش بیاید که اصولا چرا باید فعالیت اقتصادی خودشان را در غالب یک موسسه و یا شرکت راه اندازی کنند و دلیل ثبت شرکت چیست ؟ و آیا فعالیت به عنوان یک شخصیت حقوقی محدودیتی برای آنها نخواهد داشت ؟

چه فواید و ارزش افزوده ای برای انجام فعالیت در غالب شرکت برای آنها وجود دارد ؟ آیا دولت خدمات و کمکی در غالب تسهیلات بانکی و اقتصادی برای این نوع فعالیت ها در نظر گرفته است ؟ و … 

ثبت یک شرکت یا موسسه می تواند فعالیت های تجاری یا غیر تجاری افراد حقیقی را ساماندهی و نظم بخشیده و مزایای قانونی که دولت برای آنها در نظر گرفته را نیز به همراه اعتبار بیشتر برای آنها به ارمغان بیاورد. به جرات می توان ادعا کرد که بهترین روش برای به دست آوردن سود های گسترده تر و بیشتر و همچنین پیشبرد اهداف خردتر به سمت اهداف کلان تر و با ارزش تر و رسیدن به مدارج بالاتر، ثبت یک شرکت یا موسسه تجاری و یا غیر تجاری می باشد . 

هر چند فعالیت به عنوان یک شخصیت حقوقی در کنار مزایای فراوان معایبی را نیز به همراه دارد، لیکن این افراد هستند که با شناخت مزایا و معایب شغلی خود و اینکه گسترش فعالیت آن در غالب شرکت می تواندمناسب باشد یا خیر تصمیم گیری می نمایند .

 

حتما بخوانید : مفهوم حساب جاری شرکا

مزایا :

۱- فعالیت رسمی و قانونی ۲- تقسیم مسئولیت بین چند نفر که به عنوان شریک فعالیت می کنند . ۳- اطمینان و اعتماد بیشتر ارگان ها، نهاد ها و دولت به اشخاص حقوقی ۴- حمایت بسیار گسترده تر دولت از اشخاص حقوقی ۵- امکان شرکت در مناقصات و مزایدات سایر شرکت ها و ارگان ها ۶- امکان دریافت نمایندگی رسمی از سایر نهاد های داخلی و حتی خارجی ۷- اعتماد بیشتر مشتریان به شرکت ها به توجه به اطلاع رسانی و پشتوانه بهتر آنها ۸- امکان استفاده و بهره برداری بسیار بیشتر از امتیازات، اعتبارات و تسهیلات سایر سازمان ها.

معایب :

  • پرداخت مالیات ( البته این مورد برای کلیه مشاغل الزامی است )
  • دریافت دفاتر پلمپ مالیاتی بصورت سالیانه و تعهد به تکمیل و تحویل آنها 
  • استخدام عده ای به عنوان کارکنان شرکت و محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای آنها 
  • تعریف و در اختیار داشتن مکانی ثابت و مشخص 
  • هزینه و زمانی که برای ثبت شرکت افراد متحمل می شوند 
  • نیاز به آشنایی با قانون تجارت

 

 

هر چند تمامی معایب نام برده شده با صرف زمان کم قابل انجام می باشد ولی با نگاهی گذرا متوجه خواهید شد که تمامی موارد بالا در خصوص مشاغل آزاد نیز صدق کرده و افراد برای راه اندازی یک فعالیت اقتصادی باید در حجم کمتر تمامی عناوین بالا را رعایت نمایند . حتی با رشد شرکت می توان با استخدام افراد مجرب و توانمند و تخصیص فعالیت های بالا به این افراد از حجم دغدغه ها کم کرد و یا با قرار داد های مشاوره ای برخی از این وظیفه ها را برون سپاری کرد .

 

بی تردید بخش عظیمی از فعالیت های اقتصادی را شرکت های تجاری بر عهده دارند. شرکت در سیستم های حقوقی مختلف، وسیله تحدید مسئولیت فعالان تجاری است، به این معنا که تجار شخصی یعنی تجاری که به صورت انفرادی فعالیت می کنند، در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت نامحدود دارند و کل دارایی آن ها، اعم از سرمایه تجاری و اموال خصوصی، وثیقه پرداخت دیون آن ها به طلبکاران است؛ اما اشخاصی که فعالیت تجاری شان از طریق تشکیل شرکت انجام می گیرد مسئولیتی عمدتاَ محدود دارند.

 

همین مزیت شرکت موجب شده است که در دنیای اقتصادی ،حتی تجار انفرادی به جای فعالیت تجاری سنتی، در قالب شرکت به تجارت بپردازند، زیرا استفاده از پدیده ی شرکت تجاری به بازدهی فعالیت اقتصادی شدت بیشتری می بخشد و متضمن مزایایی است که فعالیت فردی در بر ندارد ،مزایایی چون فراهم شدن سرمایه ی بیشتر و تجمع تخصص هایی گوناگون برای دستیابی به هدفی واحد و به خصوص محدودیت مسئولیت فعالان تجاری.بیهوده نیست که امروزه نه تنها اشخاص بلکه دولت ها نیز فعالیت اقتصادی خود را در قالب شرکت های تجاری ارائه می کنند.

 

حتما بخوانید : تکنیک هایی که اگر بدانید هرگز جریمه نمی شوید

امتیازات :

وقتی برای بهره مندی از وام اقدام می کنید باید ثابت کنید که یک شرکت ثبت شده هستید. بانک و سرمایه گذاران با مشاهده اسناد یک شرکت ثبت شده  به شما بیشتر اعتماد خواهند کرد. وقتی شرکتی ثبت شده باشد مشتریان ساده تر می پذیرند تا در آن سرمایه گذاری کنند. با ثبت شرکت بهتر می توانید به منابع مالی و سرمایه دسترسی داشته باشید و این موضوع راه توسعه و پیشرفت را برای شما هموار می کند و از طریق منابع مالی مختلف می توانید بدهی مالی را تامین کنید.

کسب اعتماد :

خریداران و مشتریان و به خصوص افرادی که برای اولین بار با آنها وارد یک معامله تجاری می شوید، نیاز به اعتماد سازی برای قانونی بودن فعالیت های شما دارند. اگر شرکت شما ثبت نشده باشد در این صورت فعالیتهای تجاری تان از سوی این نوع مشتریان مورد شک و شبهه خواهد بود. وقتی عملکرد شرکت و هویت آن شفاف باشد به راحتی مورد اعتماد واقع می شوید. 

معاملات سودمند :

با ثبت شرکت میتوانید از تخفیفهای خوبی در معامله با فروشندگان برخوردار شوید که برای شرکتهای ثبت نشده میسر نیست. معمولا فروشندگان برای شرکتهایی که می توانند مدارک رسمی دال بر فعالیت تجاری ارائه دهند نرخهای مناسبتری در نظر می گیرند. حتی وقتی بخواهید با دولت وارد معامله شوید ثبتی بودن شرکت یکی از موارد الزامی است.

معایب ثبت شرکت :

این مشکلات عمدتا ممکن است پیش نیاید و یا تعدادی از آنها برای معدود افرادی اتفاق بیفتد و یا اینکه اصلا فردی به اینها به دید مشکل نگاه نکند .حال به انتخاب خود فرد است که با توجه به معایب ثبت شرکت  فعالیت خود را به صورت حقیقی یا حقوقی  آغاز نماید.

پرداخت مالیات :

از جمله مواردی که برخی به عنوان معایب ثبت شرکت از آن یاد می‌کنند پرداخت مالیات است!
با توجه به اینکه شرکتها هر ساله ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی و پرداخت مالیات تعیین شده هستند، برخی مایل به فعالیت به صورت شخصی می‌باشند تا مجبور به پرداخت مالیات مذکور نگردند.

 

با توجه به مواردی که ذکر شد اولاً در صورت فعالیت به صورت شخصی، تمام مزایای ذکر شده برای فعالیت به صورت شرکت منتفی خواهد بود.

دوم اینکه در حال حاضر درصد بالایی از فعالیتهای شخصی نیز توسط اداره دارایی شناسایی شده و مشمول مالیات هستند.

سوم اینکه میزان مالیات در شرکتها به عوامل مختلفی بستگی دارد… از جمله تکمیل صحیح دفاتر (در صورتی که اظهارنامه مالیاتی و دفاتر شرکتها به صورت درست و دقیق تکمیل نشوند ممکن است موجب اشتباه محاسباتی در مالیات شده و شرکت مجبور به پرداخت مالیات اضافی گردد.

همچنین اظهار غیر واقعی دفاتر برای فرار از مالیات در صورت شناسایی توسط ممیزان موجب علی الرأس شدن مالیات و تحمیل جریمه و پرداخت هزینه اضافی به شرکت می گردد. ) اظهار به موقع اظهارنامه مالیاتی به اداره دارایی، میزان درآمد شرکت و سود خالص کسب شده در پایان سالی مالی و … مواردی هستند که تماماً در تعیین میزان مالیات اهمیت دارند که در فرصتی دیگر به این موضوع مفصلا پرداخته خواهد شد.

به عنوان مثال شرکتی که ثبت شده اما در طول سال فعالیتی نداشته است می تواند در پایان سال اظهارنامه عدم فعالیت به دارایی ارائه نماید که در این صورت به کلی مشمول مالیات نخواهد شد.

پر کردن دفاتر شرکت
هر شرکتی موظف به تکمیل دفاتر تجاری پلمپ شده و اظهار آن به اداره دارایی در پایان هر سال مالی خواهد بود. بر خلاف تصور برخی این موضوع نیاز به تخصص خاصی نداشته و کافی‌ست مواردی چون درآمدها، هزینه‌ها، بدهی‌ها، استهلاکات و… در دفتر ثبت گردد. ( دلیل ثبت شرکت )

 

حتما بخوانید : تنخواه گردان در حسابداری

پرداخت حقوق و بیمه کارکنان

طبق قوانین کار، شرکتها موظف به بیمه نمودن کارکنان خود مطابق قانون خواهند بود و طبعا کارفرما علاوه به پرداخت حقوق ماهیانه، موظف به پرداخت درصدی از حق بیمه کارمند خود نیز خواهد بود که هزینه ای اضافه بر سایر هزینه ها بر شرکت تحمیل خواهد نمود. در این مورد باید یادآور شد که کارفرمای خصوصی نیز همانند کارفرمای حقوقی ملزم به پرداخت حقوق و بیمه کارکنان است و در این مورد تفاوتی وجود ندارد.

 

ضمن اینکه این امر اجباری نبوده و می‌توان با  توافق و رضایت کارمند از اقدام به بیمه نمودن چشم پوشی نمود، که البته به جهت رعایت حقوق کارمندان توصیه نمی گردد.

 

نیاز به وجود یک مکان مشخص

یکی از موارد الزامی و دلیل ثبت شرکت، ارائه آدرس مکانی به عنوان آدرس شرکت است. در صورت نداشتن یک دفتر مستقل در ابتدای امر، در مرحله ثبت می توان برای این موضوع از آدرس منزل نیز استفاده کرد… اما پس از ثبت شرکت و در مرحله تشکیل پرونده دارایی لزوما بایستی آدرس یک مکان تجاری با سند یا اجاره نامه به نام شرکت ارائه داد.

 

بنابراین بسیاری از اشخاص با توجه به اینکه در ابتدای امر دفتری برای شروع به فعالیت ندارند و یا ترجیح به شروع فعالیت با هزینه های کمتر دارند، از ثبت شرکت منصرف شده و فعالیت به صورت شخصی را ترجیح می دهند.

 

اما راهکارهایی در این زمینه وجود دارد: نخست همانطور که در موارد فوق ذکر شد در سه ماهه ابتدای پس از ثبت، شرکتها می توانند با آدرس منزل مسکونی خود نیز فعالیت نمایند و پس از طی مدت مذکور امکان و لزوم تغییر آدرس به آدرسی تجاری جهت ارائه به اداره دارایی وجود دارد.

 

دوم اینکه ابتدائاً لزومی به آغاز به کار در ملکی کامل به عنوان دفتر شرکت نیست و با اجاره یک اتاق از یک شرکت تجاری و ارائه اجاره نامه آن به اداره دارایی و اعلام آدرس مذکور می توان شرکت را بدون مشکل و با هزینه های کمتر اداره نمود.

 

لزوم آشنایی با قانون تجارت

علت برخی تردیدها در ثبت شرکت یا عدم انجام آن، ترس از عدم آشنایی با قلمرو قانون تجارت و موارد تخصصی آن و پیامدهای احتمالی ناشی از این عدم آشنایی است.

 

نخست اینکه با صرف کمی زمان و مطالعه قانون تجارت و جستجوی مقالات متعددی که در سایتهای مختلف در این باره یافت می شود می توان اطلاعات خویش را افزایش داده و به روز رسانی کرد. با این حال در صورت لزوم و در صورت وجود هرگونه شبهه یا سوال و یا در صورت عدم اطمینان به اطلاعات خویش می توان از مشاوره وکلا و مشاورینی که خدمات مرتبط ارائه می دهند استفاده نمود.

 

مشاورین و وکلا موسسه حقوقی ثبت شرکت هدف با ارائه مشاوره‌های تخصصی و کاربردی بدون هیچگونه هزینه‌ای به صورت تلفنی و یا حضوری در تمامی مراحل ثبت شرکت و پس از ثبت شرکت در کنار شما عزیزان خواهند بود.

 

معایب ثبت شرکت را با استفاده از مشاوره هایی صحیح می توان به فرصت هایی خوب در تجارت تبدیل نمود.

چگونه شرکت خود را از ضرر نجات دهیم

کاهش هزینه های غیر ضروری و آزاد کردن پول نقد :
شناسایی بخش هایی از کسب و کار است که این شرکت به بدهی در وهله اول و حمله به آنها سر در، می گوید کن تامسون، از بنیانگذاران Biz911، یک کسب و کار کوچک شرکت مدیریت بدهی در ویلمینگتون،.، و نویسنده کتاب ” نبرد راهنمای از Scarred به کسب و کار کوچک بدهی و بازیابی. ” اگر مشتریان در زمان پرداخت و یا هزینه های خود را بیش از حد بالا هستند، در نظر ramping تا مجموعه تلاش ها و فرار از هزینه های غیر ضروری مانند فضای اداری و یا سیستم های تلفن پرهزینه است.

راه دیگر برای آزاد کردن نقدی : فروش تجهیزات استفاده نشده و یا قراضه، او می گوید.

 

 

طبعاَ هزینه های ثبت یک شرکت بیش از هزینه های شروع به فعالیت به صورت شخصی است که باعث برخی تردیدها جهت فعالیت به صورت حقوقی می شود.

 

با این همه، استفاده از پدیده شرکت تجاری به بازدهی فعالیت اقتصادی حدت بیشتری می دهد و متضمن مزایایی است که فعالیت فردی در بر ندارد، مزایایی چون فراهم شدن سرمایه بیشتر و تجمع تخصص هایی گوناگون برای دستیابی به هدفی واحد و به ویژه محدودیت مسئولیت فعالان تجاری.
لذا، پس از مدتی فعالیت مفید، سود کسب شده ناشی از اقدامات تجاری صحیح و اصولی، هزینه های اولیه خدمات ثبت شرکت را ( که مبلغ چندانی نیست ) پوشش خواهد داد.

 

 گام اول دلیل ثبت شرکت : سهامدارا و درصد سهام هر یک رو مشخص کنید. یادتون باشه  صاحبان اصلی شرکت سهامداران و به همون نسبت سرمایه ای که می زارن در سود یا زیان شرکت شریکن. حداقل شرکا شرکتهای مسئولیت محدود ۲ نفره

 

گام دوم دلیل ثبت شرکت : ۵ تا اسم مناسب حداقل ۳ سیلابی ( ۳ کلمه ای ) انتخاب کنید که حداقل یک کلمه اسم خاص (اسم انسان یا حیوان یا … ) باشه.

 

گام سوم دلیل ثبت شرکت : موضوع فعالیت شرکت رو مشخص کنید . دقت کنید اگر موضوع نیاز به مجوز داره قبل از ثبت شرکت از مرجع مربوطه مجوز بگیرین.

 

گام چهارم دلیل ثبت شرکت : نشانی دفتر مرکزی شرکت و احتمالا نشانی شعب شرکت در شهرستانها را به همراه کدپستی مشخص کنید. برای ثبت شرکت لازم نیست در ابتدا حتما مکان اداری داشته باشید! 

 

گام پنجم دلیل ثبت شرکت : مدیران شرکت، بازرسین و دارندگان حق امضا را مشخص کنید. هیات مدیره حداقل ۲ نفر عضو دارد که در شرکتهای سهامی خاص حتما بایستی سهامدار باشند. مدت ماموریت هیات مدیره در سهامی خاص حداکثر ۲ سال است . مدیر عامل می تواند از اعضای هیات مدیره باشد یا نباشد. انتخاب بازرس اصلی و علی البدل برای شرکتهای سهامی خاص برای هر سال مالی ( معمولا همان سال شمسی ) اجباری است ! اعضای هیات مدیره یا خویشاوندان درجه یک آنها نمیتوانند بازرس باشند ! اگر در شهرستانها شعبه دارید مدیر شعبه را هم تعیین کنید. 

 

گام ششم دلیل ثبت شرکت : مدیران و بازرسین باید در تهران و شهرهای بزرگ به دفاتر پلیس +۱۰ و در سایر شهرستانها به اداره تشخیص هویت آگاهی مراجعه و گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت کنند. دریافت گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت موسسه غیر تجاری اجباری نیست. 

 

گام هفتم دلیل ثبت شرکت : مدارک شناسایی کلیه سهامداران و مدیران و بازرسین بایستی توسط وکیل دادگستری و یا دفاتر اسناد رسمی برابر اصل شود.   

 

تعریف شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد؛ فقط به میزان سرمایه‌ی خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است. در نام شرکت باید عبارت ‹‹‌با مسئولیت محدود›› ‌قید شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود :

۱) دوبرگ تقاضانامه‌ی ثبت شرکت‌ها با مسئولیت محدود

۲) دوبرگ شرکت نامه

۳) دو نسخه از اساسنامه

۴) دو نسخه صورت‌جلسه‌ی مجمع عمومی مؤسسین و هیأت مدیره

۵) فتوکپی شناسنامه‌ی شرکا و مدیران و ارائه‌ی مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز.

 

 

در صورتیکه صاحب کسب و کار هستید می توانید با شرکت آسان تجارت ملل تماس گرفته و مشاوره رایگان حسابداری و مالیاتی دریافت نمایید تلفن تماس : ۰۲۱-۵۳۱۴۲

 

برای دریافت مقاله بصورت PDF لطفا فرم زیر را تکمیل کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *