جدول حقوق سال ۹۸

جدول حقوق سال 98

جدول حقوق سال ۹۸

 

میزان افزایش حقوق ۹۸ یکی از مهمترین دغدغه های اقشار حقوق بگیر اعم از کارمندان دولت، کارگران و بازنشستگان است که بالاخره افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان کشوری مشخص شد و حقوق ۹۸ کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی را نیز شورای عالی کار اعلام کرد.

حساسیت به میزان افزایش حقوق در سال ۹۸ در سال جاری به دلیل تورم شدیدی که پشت سر گذاشته شد نسبت به سال های قبل بیشتر شده است.

 

با تصمیم مجلس، حقوق کارمندان و حقوق بازنشستگان در سال ۹۸ با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی مشخص شده است و در نتیجه جلسه شورای عالی کار برای افزایش قدرت خرید کارگران، حقوق کارگران تامین اجتماعی و بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۹۸ با افزایش ۱۳ درصدی به علاوه ۲۶۱ هزار تومان معین شد.

 

پیشنهاد می شود : ماده ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده

اما جزئیات افزایش حقوق :

جزئیات افزایش حقوق کارگران در سال ۹۸ بر اساس تصمیم این شورا حداقل حقوق کارگران:

حداقل حقوق: یک میلیون و ۵۱۶ هزارتومان (۱۵٫۱۶۸٫۸۱۰ ریال)

میزان افزایش حقوق کارگران: افزایش ۱۳ درصدی + ۲۶۱ هزار تومان

جزئیات افزایش حقوق ۹۸ کارمندان از زبان نوبخت: بر اساس منابع موجود برای افزایش حقوق ۹۸ (۳۲ هزار میلیارد تومان) میزان افزایش حقوق برای همه کارکنان دولت ۴۰۰ هزار تومان به اضافه ی ۵ درصد خواهد بود.

میزان افزایش حقوق ۹۸ کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی:

شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و کارگران) که هر ساله بر اساس ماده ۴۱ قانون کار میزان افزایش حقوق سال بعد را مشخص می کنند. بر اساس تصمیم این شورا حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۸  یک میلیون و ۵۱۶ هزارتومان تعیین شد.

همچنین حق بن با افزایش ۸۰ هزار تومانی از ۱۱۰هزار تومان در سال ۹۷ به ۱۹۰هزار تومان در سال ۹۸ رسید. پایه سنواتی با افزایش ۱۹هزار تومانی به ۷۰۰۰۰ تومان رسید.

حق مسکن هم ۱۰۰هزار تومان شد. با این حساب،حداقل دریافتی یک کارگر متأهل با یک فرزند، ماهیانه از حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به حدود ۲میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین حداقل دریافتی یک کارگر مجرد یا کارگر متأهل بدون فرزند با احتساب حق مسکن و حق بن کارگری ۱میلیون و ۷۸۰هزار تومان می‌شود.

حداقل دستمزد روزانه کارگران ۵۰۵٫۶۲۷ ریال

حداقل دستمزد ماهیانه ۱۵٫۱۶۸۸۲۲ ریال

حق اولاد یک فرزند ۱٫۵۱۶٫۸۸۲ ریال

حق اولاد دو فرزند ۳٫۰۳۳٫۷۶۴ ریال

پایه سنواتی ۷۰۰٫۰۰۰ ریال (به‌شرط داشتن یک سال سابقه)

حق مسکن ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال

بن کارگری ۱٫۹۰۰٫۰۰۰ ریال

 

اما میزان معافیت مالیات حقوق و نیزاشخاص موضوع مواد ۵۷ و۱۰۱ قانون مالیاتهای مستقیم چقدر هست؟

باتوجه به تصویب و ابلاغ بودجه  سال ۹۸ ، میزان معافیت مالیات حقوق و نیزاشخاص موضوع مواد ۵۷ و۱۰۱ قانون مالیاتهای مستقیم براساس تبصره ۶ قانون بودجه ۹۸ به شرح زیر تعیین و قطعی شد.

تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۸

الف ـ سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده(۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۰۴/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۹۸ سالانه مبلغ سیصد و سی میلیون (۳۳۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می‌شود. ( ماهانه ۲۷٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال)

نرخ مالیات برکل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق ­العاده (به استثنای تبصره‌های(۱) و(۲) ماده(۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن و با رعایت ماده(۵) قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیأت علمی مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی) و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور

– تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ده‌درصد(۱۰%)

– نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه پانزده ‌درصد (۱۵%)

– نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست‌درصد (۲۰%)

– نسبت به مازاد چهاربرابر تا شش‌برابر مشمول مالیات بیست و پنج‌درصد (۲۵%)

– نسبت به مازاد شش برابر سی و پنج‌درصد(۳۵%) می‌باشد.

میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد(۵۷) و(۱۰۱) قانون مالیات‌های مستقیم سالانه مبلغ دویست و پنجاه و هشت میلیون(۲۵۸.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

 

معافیت : تا ۳۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال سالانه

مازاد تا ۱٫۵ برابر آن : ۱۰%

مازاد ۱٫۵ برابر تا ۲٫۵ برابر: ۱۵%

مازاد ۲٫۵ برابر تا ۴ برابر: ۲۰%

مازاد ۴ برابر تا ۶ برابر: ۲۵%

مازاد ۶ برابر: ۳۵%

به موجب این مصوبه میزان معافیت مالیاتی اشخاص موضوع مواد (۵۷) و (۱۰۱) قانون مالیات‌های مستقیم (مالیات کسبه و مشاغل) سالانه مبلغ دویست و پنجاه و هشت میلیون (۲۵۸.۰۰۰.۰۰۰) ریال (ماهانه دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان) تعیین می شود، که ۲۰۰ هزار تومان نسبت به سال ۹۷ افزایش دارد.

 

پیشنهاد می شود : ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم

 

جدول حقوق و دستمزد سال ۹۸ :

 

جدول حقوق سال 98
جدول حقوق ۹۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *