معافیت مالیاتی مشاغل سال ۹۷

معافیت مالیاتی مشاغل سال 97

معافیت مالیاتی مشاغل سال ۹۷

سلام به شما کاربران گرامی آسان تجارت ملل

سوالی که خیلی از انباردارها از بنده می پرسن این هستش که چطور می توانیم از معافیت مالیات بر درآمد سالانه خودمون استفاده کنیم ؟

طبق ماده ۱۳۲ قانون مالیات های مستقیم صاحبان مشاغل و یا صاحبان انبارها حداکثر از دو معافیت بیشتر نمی توانند استفاده کنند. میزان معافیتی که برای هر شخص حقیقی از طرف سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته شده است مبلغ ۲۱٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان به صورت سالانه است ( معافیت مالیاتی مشاغل سال ۹۷ ) . یعنی اگر شما حتی ده شریک هم باشید بیشتر از ۲ نفر به شما معافیت مذکور تعلق نمی گیرد.

توصیه ای که ما برای شما عزیزان داریم این هست که در زمان تشکیل پرونده مالیاتی، راه اندازی کسب و کارتان حداقل دو نفر را دخیل کنید تا از میزان معافیت بیشتری بهره مند شوید. امیدوارم که مطالب ارائه شده برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

 

ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم

ماده ۱۳۱ – نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای می‌باشد به شرح زیر است:

۱- تا میزان پانصد میلیون (۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ پانزده درصد (۱۵%)

۲- نسبت به مازاد پانصد میلیون (۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال تا میزان یک میلیارد (۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد (۲۰%)

۳- نسبت به مازاد یک میلیارد (۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست و پنج درصد (۲۵%)

تبصره – به ازای هر ده درصد (۱۰%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می­شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوطه در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

معافیت مالیاتی مشاغل سال 97
معافیت مالیاتی مشاغل سال ۹۷

 

 

بیشتر بدانید موارد مهم در قانون مالیات های مستقیم

 

ماده ی ۸۴ قانون مالیات های مستقیم:

 طبق ماده ی ۸۴ قانون مالیات مستقیم سقف معافیت سال ۹۷ به شرح زیر می باشد: در سال ۱۳۹۷سقف معافیت مالیاتی ماده ی ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات بعدی آن  مبلغ دویست و هفتاد و شش میلیون ریال تعیین میگردد .( ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم )

 

نرخ مالیات بر تمامی درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی به غیر از حقوق و مزایا، کارانه و فوق‌العاده و…با رعایت ماده ۵ قانون اصلاح و   به استثنای تبصره های (۱) و (۲) ماده ی ۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن  پاره‌ای از مقررات مربوط به اعضای هیأت علمی مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی و مرتبط با امور آموزشی و پژوهشی است .

 

مازاد بر مبلغ ذکر شده  تا سه برابر آن شامل مالیات سالانه (۱۰%) و نسبت به مازاد سه برابر تا چهار برابر آن شامل مالیات سالانه (۱۵%) و نسبت به مازاد چهاربرابر تا شش برابر  (۲۵%) و نسبت به مازاد شش برابر (۳۵%) تعیین میگردد. سالانه مبلغ دویست و شانزده میلیون ریال برای میزان معافیت مالیاتی اشخاص با موضوع ماده ی (۵۷) و (۱۰۱) قانون مالیات‌های مستقیم  تعیین میگردد.

 

احکام ماده ی (۱) قانون احکام دائمی، برنامه‌های توسعه کشور و تبصره ی بندی ماده (۲۸) قانون الحاقات برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) بر حکم بند فوق حاکم است.

 

شرکت‌های آبفای شهری سراسر کشور که وزارت نیرو از طریق این شرکت ها  موظف است علاوه بر دریافت نرخ آب‌بهای ‌شهری، از مشتریان به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب، مبلغ یکصدوپنجاه ریال آب دریافت کرده  و به خزانه‌داری کل کشور واریز کند. وجوه دریافتی تا سقف هفتصد و پنجاه میلیارد ریال از محل حساب مذکور در ردیف معین با بودجه  در شرکت مزبور صرفا جهت آبرسانی شرب روستایی و عشایری  صد در صد اختصاص می‌یابد.

 

اعتبار مذکور برای آبرسانی شرب عشایری ۲۰ درصد بوده و  آبرسانی شرب روستایی ۸۰ درصد می باشد که براساس شاخص جمعیت و نبود آب شرب سالم بین استان‌های کشور درمقطع های سه‌ماهه از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توزیع میگردد تا پس از این که موافقتنامه بین سازمان برنامه و بودجه استان‌ها، شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی استان‌ها و یا سازمان امور عشایر ایران مبادله شد، هزینه شود. وجوه فوق مشمول مالیات به نرخ صفر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *