مدت زمان نگهداری اسناد از نظر قانون

مدت زمان نگهداری اسناد از نظر قانون

مدت زمان نگهداری اسناد از نظر قانون

 

ما در این مقاله میخواهیم مدت زمان نگهداری اسناد از نظر قانون برای شما بیان کنیم با ما همراه باشید.

همه افراد اعم از حقیقی یا حقوقی، مدیر یا کارمند در گذر زمان مقداری اسنادو مدارک مربوط به فعالیت های مالی یا دفاتر آنها بوجود می آید که افراد خیلی وقتها به خاطر عدم آگاهی اسناد و مدارک را بعد از مدتی امحاء می کنند که این کار کاملا اشتباه می باشد و ممکن است به لحاظ قانونی و مالیاتی به مشکل برخورد کنند.

حتما بخوانید : کتاب مالیات بر ارزش افزوده ویژه انبارداران

در قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون تجارت به این امر مهم تاکید کرده است که باید تمامی اسناد و مدارک تا ده سال نگهداری شوند و در صورتی که سازمان امور مالیاتی درخواستی مبنی به اسناد مدارک دهد باید پاسخ داده شود.

متن ویدیو بالا

سلام به شما کاربران عزیز آسان تجارت ملل

امروز در خدمت شما هستیم با پرسش و پاسخی دیگر

آقای مجیدی از شیراز پرسیده اند که من اسناد و مدارک خودم را که مربوط به سنوات گذشته هست گم کرده ام این قضیه چه عواقبی برای من میتونه داشته باشه ؟

آقای مجیدی این سوال به جایی هست که خیلی از افراد دارن و خواهشی که دارم این هستش که در خصوص نگهداری اسناد و مدارک خودتون دقت کافی رو داشته باشین. بواسطه ماده قانون ۳۴ مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی این توانمندی رو دارد که تا ۱۰ سال پس از گذشت سال مالی اسناد و مدارک را مورد بررسی قرار دهد. پس توصیه میکنم در خصوص نگهداری اسناد و مدارک دقت لازم رو داشته باشید. پیروز و شادکام باشید.

ماده ۳۴ قانون مالیات بر ارزش افزوده

ماده ۳۴- مودیان مشمول مالیات موضوع این قانون مکلفند از دفاتر، صورتحسابها وسایر فرمهای مربوط، ماشینهای صندوق ویا سایر وسایل و روشهای نگهداری حساب که سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می کند، استفاده نمایند. مدارک مذکور باید به مدت ده سال بعد از سال مالی مربوط توسط مودیان نگهداری ودر صورت مراجعه مأموران مالیاتی به آنان ارائه شود.

ماده ۱۳ قانون تجارت

کلیه معاملات و صادرات و واردات در دفاتر مذکوره فوق باید به ترتیب تاریخ در صقحات مخصوصه نوشته شود. تراشیدن و حک کردن و همچنین جای سفید گذاشتن بیش از آنچه که در دفترنویسی معمول است و در حاشیه و یا بین سطور نوشتن ممنوع است و تاجر باید تمام آن دفاتر را از ختم هر سالی لااقل تا ۱۰ سال نگاه دارد.

ماده ۳۹ قانون محاسبات عمومی

ماده ۳۹- دستگاهها مكلفند حسابهاي درآمد و هزينه ، صورتهاي مالي ، اسناد ومدارك مربوط را به نحوي كه ديوان محاسبات كشور تعيين مي نمايد به ديوان مزبورتحويل نمايند . حسابرسي و رسيدگي آنها به تشخيص ديوان محاسبات كشور در ادارات ديوان يا محل خود آن دستگاهها انجام مي گيرد.

تبصره- مدت و نحوه نگهداري ، حفظ اسناد ، دفاتر ، صورت حسابهاي مالي و مدارك مزبور كه توسط دستگاههابه ديوان محاسبات كشور ارسال مي شود و يا مداركي كه توسط ديوان محاسبات كشور تهيه مي گردد، به صورت عين و همچنين طرز تبديل آنها به عكس يا فيلم يا ميكروفيلم و ياميكروفيش يا نظائر آن و همچنين طريقه محو اسناد و مدارك مزبور به موجب دستورالعملي خواهد بود كه با پيشنهاد رئيس ديوان محاسبات كشور به تصويب كميسيون ديوان محاسبات، بودجه و امور مالي مجلس اسلامي خواهد رسيد. اسناد تبديلي به نحو فوق در حكم اسناد اصلي است .

امیدوارم از این مقاله که در خصوص مدت زمان نگهداری اسناد از نظر قانون نهایت استفاده را ببرید و می توانید نظرات خود را با به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *