قوانینی که حسابداران باید بدانند؟

قوانینی که حسابداران باید بدانند؟

قوانینی که حسابداران باید بدانند؟

ویژگی های حسابدار :

هر حسابدار یا مدیر مالی در هر واحد اقتصادی قلب تپنده آن می باشد و پیشرفت روز افزون آنها نشان از کارا بودن بخش حسابداری و امور مالی آن مجموعه یا واحد اقتصادی دارد. این روزها با توجه به شغل بسیار حیاتی و ضروری حسابداران که شاید مجالی برای تعریف از آنها نباشد،(قوانینی که حسابداران باید بدانند)  فقط یک نکته آنهم اینکه هر حسابداری برای اینکه تسلط کامل به هر کاری داشته باشد و بتواند سکان واحد مالی هر مجموعه ای را بدست بگیرد نیاز است تا یکسری اطلاعات اولیه و کاربردی را کاملا مسلط باشد.

 

قوانین مورد نیاز:

در بالا ذکر شد که بر هر حسابدار لازم  است تا یکسری قوانین و مقررات را مسلط باشد اما دقیقا چه قوانینی ؟ خوب در ادامه قصد داریم که این قوانین را به شما معرفی کنیم :

قانون مالیات های مستقیم :

قانون مالیات های مستقیم جز اصلی ترین و کاربردی ترین قوانینی هست که برای شغل حسابداری و حسابرسی مورد نیاز است و باید بخوبی روی آن مسلط شد تا بتوان در شرایط مختلف تصمیمات خوبی اتخاذ کرد تا دچار جرایم یا مشکلات احتمالی نشویم. برای انجام تکالیف مالیاتی باید به این قانون آگاهی کامل داشت. هنگام پر کردن اظهارنامه عملکرد که در خرداد برای اشخاص حقیقی و تیر ماه برای اشخاص حقوقی می باشد استفاده فراوانی دارد. قانون مالیات مستقیم شامل ۲۸۲ ماده قانونی است که برخی از آنها ضروری تر و برخی آنها کاربردی هستند . از جمله مواد مهم این قانون ماده ۹۵ ، ۱۶۹، ۱۶۹ مکرر، ۱۳۲، ۱۰۵، ۱۹۲ و…. می باشد.

آیین نامه تحریر دفاتر قانونی :

آیین نامه تحریر دفاتر قانونی برای حسابدارانی که در شرکت هایی مشغول به فعالیت می باشند که از دفاتر استفاده می کنند ضرروی است، در آیین نامه تمام شرایط لازم برای تحریر دفاتر قانونی ذکر شده است که باید با استفاده از آن دفاتر پلمپ شده را تحریر کرد و به اداره دارایی تحویل داد..

 

پیشنهاد می شود : معافیت ماده ۱۳۲ قانون مالياتهاي مستقيم

قانون مالیات بر ارزش افزوده :

قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی دیگر از قوانین مهم در شغل حسابداری است و باید هر حسابداری بر آن مسلط باشد قانون ارزش افزوده مهم است زیرا هنگام پر کردن اظهارنامه ارزش افزوده باید به این قانون و مواد مهم آن (مانند ماده ۱۹ ) مسلط باشید تا بتوان در صورت بروز مشکل با تمام توان و قدرت از اظهارنامه خود دفاع کرد. قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال ۱۳۸۷ اجرایی شده که شامل یک کتابچه کوچک است که می توانید از سایت سازمان امور مالیاتی دانلود و مطالعه کنید .

 

قانون کار :

قانون کار تعیین کننده ضوابط میان کارگر و کارفرماست یا بطور عامیانه کشیدن خط و نشان میان کارگر و کارفرماست که شامل میزان ساعات کاری، اضافه کاری، مرخصی و تمامی قوانین مورد نیاز طرفین است که به طور مفصل مورد بررسی قرار میگیرد.در واحد های اقتصادی در قسمت حقوق و دستمزد حتما به این قانون نیاز خواهید داشت زیرا باید بدانیم که حق و حقوق افراد را چگونه تعیین و پرداخت کنیم. واحد حقوق و دستمزد در هر سازمانی بیشتر در دید منابع نیروی انسانی است و توجه ویژه ای به آن می شود از این رو حتما باید به قانون کار تسلط ویژه داشت.

قانون تامین اجتماعی :

قانون تامین اجتماعی از آن دسته قانون هایی است که (قوانینی که حسابداران باید بدانند؟) هر ماهه و یا می توان گفت روزانه با آن سر و کار داریم و باید دقیقا بدانیم مکانیزم تامین اجتماعی چگونه است و از میزان درصد ها و معافیت ها و غیره اطلاعات کافی رو داشته باشیم تا در صورت نیاز از آن استفاده کنیم . همچنین باید از طریق بخشنامه های تامین اجتماعی از قوانین روز آگاه باشیم. قانون تامین اجتماعی به این دلیل مورد نیاز است که یکسری وظایف برای کارگر و کارفرما در هنگام از کار افتادگی، بازنشستگی، بیمه بیکاری و …. تعیین کرده است.

قانون تجارت :

در این قانون ضوابط مربوط به تشکیل شرکت های تجاری اعم از شرکت های سهامی عام، شرکت های سهامی خاص، شرکت های تضامنی،  وظایف سهامداران و بازرسان، نحوه تقسیم سود، انحلال شرکت ها، تشکیل جلسات و … بیان شده است و حسابداران در این خصوص باید با مواد قانونی در اینجا آشنایی کافی داشته باشند تا در مواقع لزوم بهترین تصمیم گیری را اتخاذ کنند.

 

استاندارد های حسابداری سازمان حسابرسی :

استانداردهای حسابداری توسط سازمان حسابرسی تهیه می شود و چارچوب های اصلی حسابداری را مشخص می نماید، ثبت ها چگونه زده شوند و چارچوب اصلی حسابداری را به ما نشان می دهد که میتوان برای مطالعه دقیق تر و کامل آن به کتابهای مربوط به استاندارد های حسابدار ی مراجعه کرد.

 

قوانین دیگر :

خوب در بالاتر تمام قوانینی که حسابداران باید بدانند را بررسی کردیم حال از دیگر قوانینی که می توانید از آنها استفاده کنید و آگاهی خود را بالاتر ببرید می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

قانون چک

قانون مدنی

قانون مجازات اسلامی

قانون محاسبات عمومی

قانون برنامه های چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی فرهنگی

قانون بودجه و….

 

 

برای شرکت در دوره جامع مالیات کلیک کنید

 

نویسنده : محمد جواد عظیمی فرد

3 thoughts on “قوانینی که حسابداران باید بدانند؟

  1. Pingback: چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟ - موسسه آموزشی آسان تجارت ،آموزشهای حسابداری و مالیاتی

  2. Pingback: حسابرسی داخلی - موسسه آموزشی آسان تجارت،مرجع کامل آموزش حسابداری و مالیاتی

  3. Pingback: ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده - موسسه آموزشی آسان تجارت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *