دانستنی های مهم اظهارنامه

دانستنی های مهم اظهارنامه

دانستنی های مهم اظهارنامه

چرا باید اظهارنامه ارائه کنیم؟

همه کسب و کارها در تمام دنیا و شرکت ها باید نسبت به درامدی که دارند مالیات خود را به دولت ها پرداخت کنند. ایران هم از این قضیه مستثنی نیست و طبق قانون مالیات های مستقیم تمامی اشخاص و مشاغل و شرکت ها نسبت به درامدی که دارند باید مالیات خود را پرداخت کنند.

چه اشخاصی باید اظهارنامه پر کنند

تمام افرادی که در ایران درامد کسب می کنند خواه افراد سرمایه گذاری باشند که از کشورهای دیگر به ایران امده اند یا صاحبین کسب و کارها در ایران باید نسبت به درامدی که دارند مالیات خود را پرداخت کنند. کارمندان، مشاغل، شرکت ها، حقوق بگیران و حتی صاحبان املاک باید اظهارنامه خود را در مهلت مقرر پرداخت کنند.

نحوه تکمیل اظهارنامه

یکی از دانستنی های مهم اظهارنامه نحوه تکمیل اظهار نامه می باشد برای تکمیل اظهارنامه و تسلیم آن به سازمان امور مالیاتی باید به نشانی سایت مالیاتی مراجعه کنید و از قسمت اظهارنامه الکترونیکی وارد شوید و در مرحله بعدی نرم افزار مورد نظر سازمان را دانلود و نسبت به تکمیل آن اقدام کنید.

تکمیل و تسلیم اظهارنامه به ظاهر امری عادی است که افراد تصور می کنند به راحتی می شود اطلاعات را ارسال کنند اما واقعیت این است که برای تکمیل اظهارنامه شما باید موارد بسیار ریزی را در نظر بگیرید و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشید یا اینگونه بگوییم که هر فردی می تواند اظهارنامه خود را تکمیل کند اما برای استفاده از امتیازاتی که سازمان برای ما در نظر گرفته است کار افراد متخصص است و اینکه در مرحله نهایی چطور بصورت کاملا قانونی بتوانیم کمترین میزان مالیات را پرداخت کنیم.

اظهارنامه
اظهارنامه

زمان تسلیم اظهارنامه

تسلیم اظهارنامه به سازمان زمانی دارد و کلا روال به این صورت است که شما اظهارنامه ای که به سازمان ابراز می کنید برای سال مالی است که گذشته است یعنی الان که در اردیبهشت ماه سال ۹۸ هستیم باید اطلاعات مربوط به سال ۹۷ را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنیم و برای هر ساله هم همین روال وجود دارد. حال شما برای مشاغل تا پایان خرداد ماه فرصت دارید و برای شرکت ها تا پایان تیرماه.

به عبارتی شما از یکم فروردین ماه سال جاری می توانید نسبت به ارسال اظهارنامه خود اقدام کنید و مهلت نهایی شما تا پایان خردادماه یا تیرماه است. 

آموزش ارسال اظهارنامه

برای ارسال اطلاعات به سازمان شما باید از قبل آموزش هایی را دیده باشید تا بتوانید بصورت کاملا حرفه ای اظهارنامه را تکمیل کنید و در صورتی که در آینده مشکلی پیش آید بتوانید از آن دفاع کنید و اسناد و مدارک قانونی ارائه دهید.

در مقاله ای دیگر مفصلا راجب به تکمیل اظهارنامه توضیح می دهیم اما اگر نیاز فوری به تکمیل و ارسال اطلاعات دارید و یا هر سولی در خصوص دانستنی های مهم اظهارنامه و یا مشکلی برای شما پیش آمده می توانید با ما تماس بگیرید (۰۲۱۵۳۱۴۲) تا بصورت کاملا رایگان شما را راهنمایی کنیم.

مزایای ارسال اظهارنامه به موقع

شما وقتی بتوانید به موقع اطلاعات خود را به سازمان تسلیم کنید حوزه مالیاتی هم اسناد و مدارک شما را طبق اطلاعاتی که ارسال کرده اید بررسی و میزان مالیات را مشخص می کند البته در صورتیکه مابقی تکالیف خود را هم کامل انجام داده باشید.

خوبی این روش این است که شما علاوه بر معافیت ها و بخشودگی هایی که اظهارنامه برای شما در نظر گرفته شده است استفاده می کنید، نسبت به درآمد ابرازی هم رسیدگی می شوید و در صورتیکه مدارکی کم و کسر نداشته باشید باید مالیاتی پرداخت کنید که خودتان اعلام کرده اید.

 

مبلغ دریافت برای تکمیل اظهارنامه در کافی نت ها

برای تکمیل اظهارنامه توسط کافی نت یا پست بانک ها به شرح زیر است :

در تهران در شهرستان
بین ۵۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزارتومان بین ۲۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزارتومان

اما اگر شما با استفاده از ابزاری که ما برای شما قرار داده ایم به راحتی می توانید آموزش به ببینید و تمام فایل ها و ابزارهای مورد نیاز هم برای سال های بعد و یا همکارانتان استفاده کنید.

عواقب عدم تسلیم اظهارنامه

در صورتیکه اطلاعات خود را تا پایان مهلت مقرر به سازمان امور مالیاتی ارسال نکنید از ۳۰% جریمه برخوردار می شوید. حال سوالی که پیش می آید ۳۰% از کدام مبلغ؟

ببینید وقتی شما اظهارنامه خود را ابراز نکنید حوزه مالیاتی طبق جداولی که دارد خودش مبلغ مالیاتی را برای شما در نظر می گیرد و ۳۰% آن مبلغی که خودش مشخص می کند شما را جریمه می کند و این جرایم هم غیر قابل بخشودگی هستند و باید شما نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. 

مدارک مورد نیاز برای تکمیل اظهارنامه

گروه اول :
۱ . اطلاعات هویتی ( اطلاعات هویتی و مکانی – مجوزهای فعالیت اقتصادی )
۲ . درآمد مشمول مالیات ، بخشودگی های مالیاتی ، معافیت های قانونی و مالیات متعلق
۳ . موجودی مواد و کالا در اول و پایان دوره
۴ . واردات و صادرات کالاها و خدمات
۵ . صورت حساب سود و زیان
۶ . ترازنامه
۷ . اطلاعات شرکاء
۸ . اطلاعات حساب هاب بانکی مربوط به فعالیت شغلی

گروه دوم :
۱ . اطلاعات هویتی ( اطلاعات هویتی و مکانی – مجوزهای فعالیت اقتصادی )
۲ . درآمد مشمول مالیات ، بخشودگی های مالیاتی ، معافیت های قانونی و مالیات متعلق
۳ . موجودی مواد و کالا در اول و پایان دوره
۴ . صورت درآمد و هزینه ( اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات و هزینه های مربوط )
۵ . اطلاعات اموال و دارایی ها مربوط به فعالیت شغلی
۶ . اطلاعات شرکاء
۷ . اطلاعات حساب های بانکی مربوط به فعالیت شغلی

گروه سوم :
۱ . اطلاعات هویتی ( اطلاعات هویتی و مکانی – مجوزهای فعالیت اقتصادی )
۲ . درآمدمشمول مالیات ، بخشودگی های مالیاتی ، معافیت های قانونی و مالیات متعلق
۳ . خلاصه درآمد و هزینه ( اطلاعات خرید و فروش کالا و خدمات و هزینه های مربوط )
۴ . اطلاعات شرکاء
۵ . اطلاعات حساب های بانکی مربوط به فعالیت شغلی

در صورتیکه از گروه بندی مشاغل اطلاع ندارید مقاله مربوط به آیین نامه ماده ۹۵ را بخوانید.

با ما همراه باشید با : تحریر دفاتر قانونی

نوشته شده توسط محمد جواد عظیمی فرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *