جریان های نقدی

جریان های نقدی

جریان های نقدی و برخی از طبقه های آن

جریان نقدی چیست:

در واقع باید گفت که بیانیه جریان نقدی یک بیانیه مالی است که در آن شرکت ها می بایست  تمام  داده های جمع آوری شده را در رابطه با همه ی جریان های نقدی که شرکت از عملیات در حال انجام و منابع سرمایه گذاری خارجی دریافت می کند، و همچنین تمامی جریان های نقدی که برای فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری در طول یک دوره معین پرداخت می شود، فراهم کنند.

با توجه به این نکته که ۲ نوع حسابداری از قبیل حسابداری تعهدی و حسابداری نقدی وجود دارد باید گفت بیانیه جریان پول نقد در واقع  حسابداری نقدی متمرکز است ، اغلب شرکت های دولتی از حسابداری تعهدی استفاده می کنند، و در این شرکت ها گزارش درآمد، دیگر مشابه موقعیت شرکت های حسابداری نقدی نمی باشد.

 

توجه کنید : انواع مالیات در ایران به زبان ساده

وجه نقد چیست؟

وجه نقد به موجودی های نقدی و سپرده های دیداری که نزد بانک ها و موسسات مالی اعم از ریالی و ارزی که شامل‌ سپرده‌هاي‌ سرمايه‌گذاري‌ كوتاه‌مدت‌ بدون‌ سر رسيد می باشد و به‌ كسر اضافه‌ برداشتهايي‌ كه‌ بدون‌ اطلاع‌ قبلي‌ مورد مطالبه‌ قرارمي‌گيرد گفته می شود.

 

در اینجا به  برخی از اصطلاحات طبقه بندی جریان های نقدی می پردازیم:

  • فعاليتهاي‌ عملياتي‌‌: این بخش شامل تمام فعالیت های تجاری عملیاتی ‌ازقبیل فعاليتهاي اصلي‌ و مستمر مولد درآمد عملياتي‌ واحد تجاري‌ می باشد.در واقع جریان های نقدی از این بخش با درآمد خالص شروع و بعد از آن تمامی اقلام غیر کالایی که شامل فعالیت های عملیاتی می باشند را مصالحه می نمایند.

 

  • فعاليتهاي‌ سرمايه‌گذاري‌‌:عبارتند گزارش های بی سابقه ی پول که در آن پول نقد میتواند برای ملک، کارخانه و تجهیزات صرف گردد ودر واقع تحصيل‌ يا واگذاري‌ سرمايه‌گذاريهاي‌ كوتاه‌ مدت‌ و بلندمدت‌، دارايي هاي‌ ثابت‌ مشهود و دارايي هاي‌ نامشهود و نيز پرداخت‌ و وصول‌ تسهيلات‌ اعطايي‌ به‌ اشخاص‌ مستقل‌ از واحد تجاري‌ غير از كاركنان‌ .

 

  • فعاليتهاي‌ تأمين‌ مالي‌: عبارت‌ از فعاليت هايي‌ است‌ كه‌ منجر به‌ تغييرات‌ در ميزان‌ و تركيب‌ سرمايه‌ و استقراضهاي‌ واحد تجاري‌ البته بجز اضافه‌ برداشتهاي‌ منظور شده‌ در محاسبه‌ وجه نقد، گردد.در واقع میتوان گفت که تحلیلگران از جریان نقدینگی بخش تامین مالی استفاده می کنند تا تعیین کنند که چه مقدار پول، که شرکت از طریق سود سهام یا پرداخت سهام به آنها پرداخت کرده است. پول نقد به دست آمده از تلاش های سرمایه جمع آوری شده از قبیل سهام یا بدهی بازپرداخت می شود، همانطور که وام گرفته شده یا پرداخت می شود.
  • جريان نقدی عاملي ، مهمترین شاخص شرکت ها و منبع تغذیه ای که سرمایه گذاران دارند همین بخش است. البته که اکثر سرمایه گذاران به سمت درآمد خالص حرکت می کنند، در واقع جریان های نقدی عملیاتی، به دو علت اصلی، معیار بهتر سلامت شرکت است که به شرح زیر میباشد.
  • اول اینکه جریان نقدی سخت تر است که تحت GAAP از درآمد خالص دستکاری کرد البته که می توان آن را به میزان معینی انجام داد.

 

  • دوم اینکه پول نقد ضربان قلب یک شرکت است است و یک شرکت که در بلند مدت پول نقد تولید نمی کند،در واقع ضربان قلب را از دست میدهد و در بستر مرگ است.

 

مطالب پیشنهادی : ماده ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *