نکات مهم بیمه

نکات مهم بیمه

نکات مهم بیمه

یکی ار نکات مهم بیمه در راستای تامین اجتماعی برای کارفرمایان وجو د دارد که کارفرمایان باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشند در این مقاله به بررسی ماده های کلیدی در قانون تامین اجتماعی می پردازیم. 

 

ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی

 

طبق ماده ۳۹  ار نکات مهم بیمه این می باشد که اولا کارفرما متعهد و مکلف می گردد که اسامی کلیه افرادی را که در کازگاه وی مشغول به کارند را اعم از پاره وقت یا تمام وقت در لیست بیمه درج نماید پس کارفرما هر ماه  می بایست لیست فرد و حقوق ماهانه کارگران شاغل در کارگاه را تنظیم و به شعبه سازمان مستقر در محل کارگاه تحویل نماید در واقع کارفرمایان مکلفند پس از تنظیم لیست حقوق و مزد، لیست کارگاه خود را هر ماه تا آخرین روز ماه بعد به شعب مربوطه ارسال نمایند.

چنانچه کارگر شاغل در کارگاه به واسطه بیماری یا حادثه در استراحت پزشکی باشد، کارفرما می بایستی علاوه بر درج نام کارگر در لیست شاغلین در کارگاه مقابل نام وی ایام بیماری را با ذکر تاریخ درج نماید.

کارفرمایان  هنگامیکه کارگاه های متعدد دارند می بایستی صورت مزد بیمه شدگان مربوط به هر کارگاه را جداگانه تنظیم و به واحد مربوط ارسال نمایند . و هرکدام به صورت جداگانه مورد بررسی قرار میگیرند در ضمن سازمان تأمین اجتماعی بر مبنای لیست ارسالی کارفرما میزان حق بیمه را تعیین و وصول خواهد نمود مگر اینکه خلاف واقع بودن لیست احراز گردد که در این صورت سازمان بازرسان را به کارگاه ها میفرستد و ملاک عمل سازمان، گزارش بازرسین سازمان خواهد بود.

کارفرما باید آگاه باشد که تمامی وجوه و مزایای نقدی و غیرنقدی که به صورت مستمر به کارگر پرداخت می نماید مزد یا حقوق بوده و ملاک محاسبه و کسر حق بیمه می باشد.

نکته: درخصوص کارفرمایان کارگاه هایی که مشمول لایحه قانون بخشودگی قسمتی از حق بیمه بیمه شدگان و کارفرمایان کارگاه های کوچک صنفی(قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر ۵ نفر کارگر دارند) می باشند مهلت تنظیم و ارسال لیست مزد و حقوق هر ماه تا پایان آخرین روز ۲ ماه بعد می باشد.

با استناد به این ماده سازمان می تواند از تاریخ دریافت لیست دستمزد و حقوق حداکثر ظرف شش ماه، اسناد و مدارک کارفرما را مورد بررسی قرار داده و درصورت مشاهده نقص یا اختلاف در لیست به لحاظ تعداد بیمه شده، میزان مزد و حقوق، نوع شغل، نسبت به وصول مابه التفاوت حق بیمه و جرائم متعلقه اقدام نماید.

ماده ۴۰ قانون تامین اجتماعی

 

بر طبق ماده ۴۰ قانون تامین اجتماعی  چنانچه کارفرمایی از ارسال لیست خودداری نماید سازمان با توجه به گزارش بازرسین خود حق بیمه کارگران شاغل در کارگاه را رأساً تعیین و از کارفرما وصول می نماید.

 

حتما بخوانید : تحریر دفاتر قانونی

ماده ۴۷ قانون تامین اجتماعی

 

برطبق ماده ۴۷ ق.ت.ا کارفرمایان مکلفند در زمانی که بازرسان سازمان به کارگا ه های آنها مراجعه مینمایند صورت مزد و حقوق و مزایای بیمه شدگان همچنین دفاتر و مدارک لازم در اختیار آنها بگذارند .

کارفرما یا نماینده قانونی وی نمیتواند از اقدامات بازرسی سازمان جلوگیری نماید زیرابازرسان سازمان حق دارند کارگاه های مشمول قانون را مورد بازرسی قرار دهند. لذا ضمانت اجرای این امر در ماده ۱۰۲ ق.ت.ا معین شده است و چنانچه کارفرما یا نماینده او از اقدامات بازرس سازمان جلوگیری نماید یا از ارائه دفاتر و مدارک مربوط و تسلیم مدارک و یا عکس آنها به بازرس خودداری نماید به جزای نقدی محکوم خواهد شد. بازرسان سازمان مى توانند از تمام یا قسمتى از دفاتر و مدارک مذکور، رونوشـت یـا عکس تهیه و براى کسب اطلاعات لازم به هر یک از رؤسا و کارمنـدان و کـارگران کارگاه و مراجع ذیربط مراجعه نمایند

با استناد به ماده ۴۷ ق.ت.ا  حداکثر تا ظرف یکماه نتیجه بازرسی از طرف سازمان به کارفرما اعلام خواهد شد.

ماده ۵۰ قانون تامین اجتماعی

 

در این ماده اشاره به وصول مطالبات سازمان توسط مامورین اجرای این سازمان  دارد، آیین نامه اجرایی این ماده حداکثر ظرف شش ماه از تاریخ تصویب این قانون از طرف سازمان تهیه و پس از تصویب وزارت رفاه اجتماعی و وزارت دادگستری به موقع اجرا گذارده خواهد شد.

با استناد به این ماده مطالبات سازمان بابت حق بیمه و خسارات تاخیر و جریمه های نقدی که ناشی از اجرای این قانون یا قوانین سابق بیمه های اجتماعی و قانون بیمه های اجتماعی روستاییان باشد،همچنین هزینه های انجام شده طبق مواد ۶۶ و ۹۰ و خسارات مذکور در مواد ۹۸ و۱۰۰ این قانون در حکم مطالبات مستند به اسناد لازم الاجرا بوده و طبق مقررات مربوط به اجرای مفاد اسناد رسمی به وسیله مأمورین اجرای سازمان قابل وصول می باشد.  و لذا تا تصویب آیین نامه مزبور مقررات این ماده توسط مأمورین اجرای احکام محاکم دادگستری بر اساس آیین نامه ماده ۳۵ قانون بیمه های اجتماعی اجرا خواهد شد.

 

مطلب پیشنهادی : دریافت گواهی مالیات بر ارزش افزوده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *