حسابداری تلفیقی چیست

حسابداری تلفیقی چیست

حسابداری تلفیقی چیست ؟

 

در عصر امروز اغلب سازمان‌های تجاری به تلفیق و ترکیب سازمان‌های تجاری و ترکیب آنها  به منظور افزایش افزوده خود تمایل دارند و امری که موجب ترکیب سازمان ها با یکدیگر میشود هدف هم‌افزایی یک ارزش در مجموعه، نسبت به مجموعه ارزش تشکیل‌دهنده در این سازمانها می باشد.

در واقع در حال حاضرسازمان ها بسیار تمایل به حسابداری تلفیقی دارند ،نمایندگان فروش و شرکت‌های تجاری بزرگ معمولا این حسابداری را انتخاب می کنند، و همچنین آنهایی که می‌خواهند صدور صورت حساب خود را ساده کرده تا به راحتی قادر به جابجایی حساب به صورت حساب ماهانه از یک فاکتور به فاکتور دیگر شوند.

 

حسابداری تلفیقی چیست و چه ضرورتی برای شرکت ها دارد؟

 

ضرورت حسابداری تلفیقی مطابق استاندارد شماره ۱۸ ایران تحت عنوان صورت‌های مالی تلفیقی و حسابداری سرمایه‌گذاری در واحدهای تجاری فرعی، تهیه و ارائه صورت‌های مالی تلفیقی از سال ۱۳۸۰ الزامی گردیده است.

در واقع شرکت‌های بزرگ سعی در توسعه شرکت و سازمان خود از طریق خرید سهام شرکت های کوچک دارند و می توان گفت هدف آنها از این کار گسترش دامنه فعالیت‌های اقتصادی خود و در راستای پاسخگویی به نیازهای مختلف فنی، مالی و علمی است . بدین ترتیب با گسترش گروه شرکت‌ها و پدید آمدن شرکت‌های سرمایه‌گذاری، مسأله تلفیق صورت‌های مالی این واحدهای اقتصادی مطرح گردید و حسابداری تلیفی برای این شرکت ها ضروری گردیده است.

 

دلایل تلفیق سازمان های تجاری چیست:

 

در اینجا به دلایل مهم برای تلفیق سازمان های تجاری بزرگ میپردازیم ، این دلایل عبارتند از:

  • حذف هزینه های ثابت و فعالیت های تکراری در سازمان ها.
  • هماهنگی فرآیند تولید و ساخت محصولات با یکدیگر.
  • مدیریت بهتر و بهره وری بالا در سازمان
  • امنیت در تجارت ، کاهش خزرات در محیط تجاری
  • دستیابی سریع به منابع مالی و به کارگیری وجوه مازاد
  • کاهش هزینه های مالی و افزایش اعتبارات
  • استفاده از امتیازهای قانونی و مالیات و غیره

 

مطالب کاربردی :آموزش ثبت های حسابداری

هدف از تهیه صورت حساب‌های تلفیقی چیست:

 

هدف از تهیه صورت حساب‌های تلفیقی،  در واقع جمع‌آوری اطلاعات درباره وضعیت و عملکرد مالی واحد تجاری اصلی و زیرمجموعه‌های آن برای اعضای سازمان است

هنگامیکه  سازمان تجاری فرعی، زیرمجموعه سازمان تجاری اصلی  دیگری قرار گیرد، صورت حساب‌های مالی واحد تجاری اصلی به تنهایی تصویر کاملی از فعالیت‌های اقتصادی و مالی خود نشان نمی‌دهد.بدین ترتیب حسابداری تلفیقی مورد استفاده قرار میگیرد.

و همچنین میتوان گفت با استفاده از صورتحساب تلفیقی  نیاز سازمان ها را در امور مالی سازمان‌های تجاری برای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و برنامه‌ریزی به اطلاعاتی درباره وضعیت مالی و شرایط جریان نقدینگی شرکت برطرف می سازد .

در واقع استفاده‌کنندگان حسابداری تلفیقی، سرمایه‌گذاران واحد اصلی سازمان‌های تجاری  می باشد که صورت‌های تلفیقی، اطلاعات جامعی را برای سایر استفاده‌کنندگان نیز فراهم می‌کند.

الزام صورت‌های مالی تلفیقی چیست:

 

در ایران بنا به الزامات قانونی، تهیه صورت‌های مالی جداگانه واحد تجاری اصلی ضروری است. از لحاظ الزام اصلی تهیه صورت‌های مالی تلفیقی، استاندارد شماره ۱۸ با استاندارد بین‌المللی، آمریکا و انگلستان هماهنگ است. طبق استانداردهای حسابداری آمریکا، تمام واحدهای تجاری اصلی باید صورت‌های مالی تلفیقی تهیه کنند که از این جنبه با استاندارد شماره ۱۸ و استانداردهای بین‌المللی متفاوت است. صورت‌های مالی جداگانه واحد تجاری اصلی در استانداردهای آمریکا جایگاهی ندارد ولی در استانداردهای بین‌المللی به ‌دلیل فراگیر بودن این استانداردها ضوابطی برای آن مقرر شده است.

برطبق استاندارد حسابداری شماره ۱۸، تمامی واحدهای تجاری اصلی به ‌استثنای واحدهایی که تمام یا بیش از ۹۰ درصد سهام آنها به ‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در مالکیت واحد تجاری اصلی دیگری است، باید صورت‌های مالی تلفیقی تهیه و صورت‌های مالی خود را همراه آن ارائه کنند. واحد تجاری اصلی واحدی است که دارای یک یا چند واحد تجاری فرعی است. واحدهای تجاری اصلی مستثنی ‌شده در تهیه صورت‌های مالی تلفیقی باید موافقت تمام سهامداران اقلیت را در صورت وجود به‌دست آورند.

طبق استاندارد شماره ۱۸، به ‌منظور جلوگیری از گمراهی استفاده‌کنندگان و تلقی‌نشدن صورت‌های مالی جداگانه واحد تجاری اصلی به‌ عنوان نماد وضعیت مالی و عملکرد مالی گروه، صورت‌های مالی جداگانه واحد تجاری اصلی باید همراه صورت‌های مالی تلفیقی باشد.

یک الزام که خاص استاندارد حسابداری شماره ۱۸ است همراه بودن صورت‌های مالی جداگانه با صورت‌های مالی تلفیقی است.

ما در این مقاله برای شما بیان کردیم که حسابداری تلفیقی چیست شما دوستان می توانید نظراتتان را برای ما در انتهای همین مقاله به اشتراک بگذارید.

 

مطالب پیشنهادی : بهترین نرم افزار حسابداری چیست

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *