حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی

انواع حسابرسی چیست ؟

 

حسابرسی به دو نوع تقسیم می گردد که در زیر به شرح آن میپردازیم:

 

 • حسابرسی داخلی : مدیران سازمان برای مشخص شدن کیفیت هزینه های انجام شده و عملیات های مالی و آگاهی از وضعیت مالی شرکت و دارایی ها  از حسابرسی داخلی استفاده می کنند در واقع حسابرسی داخلی نوعی سیستم کنترلی میباشد. که معمولا توسط یکی از کارشناسان مالی همان شرکت انجام می گردد و هدف اصلی آن تشخیص انحرافات مالی و غیر مالی ، جلوگیری از هدر رفت منابع ، پیگیری استقرار اهداف مالی تعیین شده و غیره میباشد.
 • حسابرسی خارجی :این حسابرسی به منظور بررسی صورت های مالی شرکت و تشخیص و بررسی تخلفات احتمالی مدیران ، گزارش دهی در خصوص  عملکرد مالی مدیران ، حفظ منابع مالی شرکت انجام می گردد و معمولا توسط کارشناسی خارج از شرکت که از موسسات خدمات مالی و حسابرسی و حسابداری معتمد معرفی میشوند انجام میشود.

حسابرسی داخلی و اهمیت آن :

یکی از امور مهمی که همیشه مورد توجه مدیران سازمان و شرکت ها بوده و بسیار حائز اهمیت است خدمات حسابرسی جهت رسیدگی به نیازمندی های مالی و مالیاتی و غیره مرتبط با موسسات؛ شرکت ها و سازمان ها بوده. و  به طور کلی بر روی جمع آوری و پردازش و نتیجه گیری درست از اطلاعات مرتبط با خود آن سازمان، موسسه، شرکت یا کسب و کار توجه و تمرکز دارد.

حسابرس داخلی هماهنطور که قبلا اشاره نموده ایم توسط  یکی از افراد مالی و حسابداری شرکت انجام می گردد که اولا اختیار دسترسی به همه اسناد و مدارک مالی و غیر مالی را داشته و  همچنین امکان برقراری ارتباط با مدیران ارشد سازمان را هم دارد،  زیرا در این صورت  مهم ترین اطلاعات و تغییرات را به موقع و به طور کامل و جامع به اطلاع وی خواهد رساند. فردی که با این سمت کاری در کنار شخص مدیریت می باشد، همواره می تواند اطلاعات مهمی را در اختیار مدیر کسب و کار قرار دهد.هدف یک مدیر از داشتن یک حسابرس داخلی این است که تمامی کارها بر روی روال صحیح و به گونه ای که اثر بخش باشد، انجام شود. در واقع این پروسه بر روی فعالیت های داخلی یک کسب و کار و چگونگی عملکرد آن متمرکز می شود.

 

توجه کنید: قوانینی که حسابداران باید بدانند؟

حسابرسی داخلی باید دارای ویژگی هایی باشد که در اینجا به مهمترین آنها میپردازیم:

 • یک حسابرس داخلی باید استقلال عمل داشته باشد و تحت نفوذ هیچ یک از افراد سازمان در هر جایگاه و سمتی که هستند قرار نگیرد.
 • یک حسابرس   باید مسلط به  فن گزارش دهی  بوده و اختیار امضا و مهر داشته تا بتواند  گزارش تهیه شده را با مهر و امضا خود ارائه دهد .
 • یک حسابرس باید امکان دسترسی به کلیه اسناد مالی و غیر مالی داشته باشد و از مقام مستقلی برخوردار باشد .
 • حسابرس روش و غیره بپردازد..

اهداف حسابرسی داخلی

 حسابرسی داخلی اهدافی را دنبال میکند که در زیر به این اهداف اشاره مینماییم:

 • حسابرسی داخلی به منظور پیشگیری از بروز مشکلات مالی و اشتباهات و خسارات های ناشی با کنترل منابع مالی و انحرافات آن در سازمان انجام میگردد.
 • حسابرسی داخلی به بررسی رعایت الزامات قانونی را در سازمان میپردازد و اگر این الزامات انجام نشده و یا ناقص انجام شده باشند انها را کشف و درصدد رفع ان برآیند .
 • برای جلوگیری و سوء استفاده های مالی انجام میگردد و چنانچه انها را شناسایی کند در صدد پیشگیری از ضرر های بیشتربر می آید
 • حسابداری داخلی میتواند به شناسایی منابع مالی هدر رفته بپردازد و به منظور جلوگیری آن را به مدیران گزارش دهد .
 • هدف از حسابرسی داخلی فقط شناسایی انحرافات مالی نمیباشد بلکه میتواند  سایر انحرافات و جریان های  سازمان که ممکن است ضرر مالی برای شرکت داشته باشد را هم شناسایی  کند .

 

 حسابرسی داخلی دارای وظایفی است که به شرح زیر می باشد ؟

 

 • حسابرس داخلی موظف است که  گردش مالی و حساب های بانکی سازمان را بررسی و کنترل نماید .
 • حسابرس باید به عملیات های مالی مربوط به بودجه و هزینه ها اشراف کافی داشته و انها را تحت کنترل قرار دهد.
 • حسابرس باید آگاهی کامل نسبت به عملیات های مالی مربوط به پرداخت حقوق و دستمزد و جزییات و نحوه پرداخت انها داشته باشد و اسناد و مدارک ان را بررسی نموده و از بروز انحرافات جلوگیری کند
 • حسابرس می بایست  بر تنخواه واحد های مختلف و خرید های داخلی نظارت کرده و کلیه فاکتور و اسناد خرید و هزینه کردها را مطابقت داده و صحت و درستی آنها بررسی نماید .
 • حسابرس   باید مسلط بر فرایند و مراحل انبارگردانی و جزییات ان باشد و ورود خروج کلیه اجناس و مواد و غیره را به انبار تحت کنترل اسنادی داشته باشد .
 • حسابرس داخلی می بایست برنامه ریزی دقیق برای بررسی کلیه قسمتها  و سرفصل ارزیابی برای انها تهیه کرده و بر اساس  همان فرمت و سر فصل برنامه ریزی شده به بررسی بپردازد .

مطالب پیشنهادی ما : انواع خطاها و اشتباهات حسابداری

One thought on “حسابرسی داخلی

 1. Pingback: ضوابط تلفیق در حسابداری - موسسه آموزشی آسان تجارت،مرجع کامل آموزش حسابداری و مالیات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *