آشنایی با صورت های مالی اساسی

آشنایی با صورت های مالی اساسی

هر شرکتی باید اطلاعاتی از خود را طی گزارشاتی در انتهای بازه های زمانی برای مخاطبانش اعم از خود شرکت، صاحبان سرمایه، بستانکاران و …  منتشر کند تا آن ها از وضعیت گذشته، حال وآینده شرکت خبر دار شوند.

صورت های مالی اساسی شامل:

  • ترازنامه
  • صورت سود وزیان
  • صورت گردش وجوه نقد
  • صورت سود و زیان جامع

ترازنامه: گزارشی که شامل دارایی ها، بدهی ها و سرمایه (حقوق صاحبان سهام) یک شرکت در یک تاریخ معین است. ترازنامه همانند یک عکس معادله حسابداری را نشان می دهد. ازآنجایی که ترازنامه نشان دهنده وضعیت یک شرکت است به آن صورت وضعیت هم گفته می شود.

ترازنامه از دو قسمت تشکیل می شود که از نظر عدد آخر باهم برابر هستند و یا عبارتی همان طور که از اسمش پیداست تراز هستند.

 

صورت سود وزیان

صورت سود وزیان مثل یک ترازنامه گزارشی است که میزان سودآوری و یا زیان یک شرکت را نشان می دهد. شامل مواردی چون: فروش، هزینه ها و سایر اطلاعات با اهمیت است صورت سود و زیان برای دوره های زمانی ۱ماهه، ۳ماهه، ۶ماهه و یک ساله تهیه می شود.

 

صورت سود و زیان جامع

گزارشی است که کلیه تغیرات کاهشی یا افزایشی ناشی از درآمدها و هزینه ها چه تحقق یافته چه تحقق نیافته را مشخص می کند که به ترتیب ۲ مورد را نشان می دهد:

  1. سایر درآمدها و هزینه ها شناسایی شده به تفکیک
  2. سود و زیان خالص دوره

 

صورت جریان وجه نقد

میزان گردش وجه نقد توسط صورت جریان وجه نقد نشان داده می شود که شامل اطلاعاتی برگرفته از ترازنامه و صورت سود و زیان است. صورت جریان وجه نقد اطلاعات کافی و جامعی در مورد پرداخت های شرکت می دهد که به شدت مورد علاقه و توجه بستانکاران قرار می گیرد.

 

یادداشت های توضیحی

اگر بخشی از اطلاعات مورد نیاز ما از طریق ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد بدست نیاید نوبت به اطلاعات پیوست صورت های مالی می رسد که معمولا شامل جزییات و اطلاعات دقیق می شود

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *