مفهوم مدیریت ریسک

مفهوم مدیریت ریسک

مفهوم مدیریت ریسک

گاهی برای جلوگیری از احتمال وقوع یک اتفاق، پذیرش ریسک کم هزینه‌ تر است. طی کردن دوره ی مدیریت ریسک بسیار در امر تصمیم گیری‌های مالی به مدیران و تمام کسانی که در جایگاه تصمیم گیری مالی هستند، کمک می‌کند.

در این دوره مطالبی که می آموزید عبارتند از: شناسایی ریسک‌های احتمالی، کاهش ریسک‌ها، تصمیم‌گیری بهتر در هنگام وقوع بحران‌های احتمالی و برنامه ‌ریزی برای عبور از بحران با کمترین ضرر.

انسان تقریباً تمام تصمیماتی که میگیرد دارای ریسک است. حال مفهوم ریسک پیامدهای ناخوشایند و ناخواسته ‌و یا با احتمال زیان نیز همراه است، که انجام یک فعالیت یا گرفتن یک تصمیم را به همراه خود دارد. همه آدم‌ها تلاش می‌کنند تصمیمات و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند ریسک کمتری، یعنی احتمال زیان کمتری داشته باشد.

مفهوم مدیریت ریسک

مدیریت ریسک

پاسخ گویی به بررسی بحران ها و تهدیدهایی که بر سر راه یک پروژه قرار میگیرد را مدیریت ریسک می گویند. این موانع و بحران‌ها باید قبل از بروز، شناسایی و تحلیل شوند. قبل از اتفاق افتادن این بحران ها باید تا جایی که ممکن است از رخ دادن آن ها جلو‌گیری کرده و یا هنگام بروز آن، باید راهکارهای مناسبی که از قبل طراحی شده اجرا شود. در این صورت برای عبور از این بحران مسیری کنترل شده را خواهیم داشت که با پیامدهای ناخوشایند و یا ضررهای کمتری روبه رو خواهیم بود.

بررسی ریسک کار پیچیده‌ای می‌تواند باشد، تا جایی که گاهی لازم است جزئیات اطلاعات مانند برنامه‌ی پروژه، قوانین امنیتی، اطلاعات مالی( دسته بندی مالیات ارزش افزوده )، پیش‌بینی فروش، بازاریابی و اطلاعات دیگر مرتبط را تحلیل کنید. یکی از ابزار‌های اساسی یک پروژه، بررسی ریسک است که باعث بهبود زمان ‌بندی، هزینه و اعتبار می‌شود.

 

اهداف مدیریت ریسک :

  • شناسایی ریسک‌های احتمالی
  • کاهش ریسک‌ها
  • تصمیم ‌گیری بهتر درباره بحران‌های احتمالی
  • برنامه ‌ریزی در پروژه‌های مختلف

یکی از راه های مطمئن برای مبارزه با موانع و تهدید های احتمالی، بررسی و مدیریت ریسک می باشد.

 

چگونگی انجام مدیریت ریسک

  • رویداد ریسک
  • شناسایی ریسک ( تمرکز بر ریسکی که احتمال وقوع دارد و ممکن است بر پروژه اثر گذارد و مستندسازی ویژگی هر یک از آنها )
  • ارزیابی ریسک‌ها به منظور نتیجه‌ گیری از پروژه
  • واکنش به ریسک و عکس العمل‌ها نسبت به تغییرات ریسک، در طول دوره پروژه

 

اصلاحات مدیریت ریسک

  • تجزیه و تحلیل ریسک ( Risk Analysis ) : این تکنیک در هنگام وقوع تهدید، در زمان انجام پروژه به تعیین راه کارهایی برای پیش گیری از اتفاقات کمک می کند.
  • ارزیابی ریسک ( Risk Assessment ) : محاسبه ریسک است. ریسک در واقع تهدیدی است که نقاط آسیب پذیر را مورد بهره ‌برداری قرار داده و می‌تواند موجب وارد شدن آسیب و خسارت به یک دارایی شود.

 

دوره ی مدیریت ریسک برای چه کسانی توصیه می شود؟

دوره مدیریت ریسک برای افرادی که در مسائل مالی تجربه ای ندارند و مرتبط با مسائل مالی نیستند و یا حتی تصمیم گیری بر عهده ی آن ها نیست، این دوره برای آن ها توصیه نمی شود. طی کردن این دوره به مدیران، تمام افرادی که در جایگاه تصمیم‌گیری مخصوصا تصمیم‌گیری مالی هستند و کسانی که با تجربیات مالی می‌خواهند کارآفرین شوند پیشنهاد می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *