آموزش نرم افزار Excel قسمت سوم

آموزش اکسل قسمت سوم : آشنایی با ریبون و زبانه ها

به نام خدا

سهیل سوهانی هستم کارشناس مالی و آموزش شرکت آسان تجارت و همراه شما در دوره تجربه در بی­تجربگی .در خدمت شما هستم با سری آموزش های اکسل مقدماتی.

خب تا اینجای کار با باز کردن یه فایل اکسل دیدیم که دو قسمت داشت قسمت Recent و قسمت قالب های آماده اکسل. دیدیم که چطور یه فایل اکسل مثل یه کتاب میمونه که از یک یا چند صفحه تشکیل شده و ما میتونیم صفحاتی رو ایجاد کنیم و یا صفحاتی رو حذف کنیم. توی این قسمت از آموزش میخوایم بیشتر راجع به همین صفحه صحبت کنیم و ببینیم که این صفحه از چه اجزایی تشکیل شده.

قسمت اول که منو های ما هستن و بهش نوار ریبون Ribbon گفته میشه. بخش هایی هستن که دسترسی مارو به ابزار ها و قابلیت های فراوان اکسل فراهم میکنن. روی هرکدوم از زبونه ها که کلیک کنیم، زیر مجموعه ای از تب Tab ها باز میشه و میتونیم از اونها و ابزارها و قابلیت هایی که داخلش هست استفاده کنیم.و اما این که هر کدوم از این زبانه ها چی هستن؟! و توی هر کدوم باید دنبال چی بگردیم؟!

زبانه Home دارای امکانات و قابلیت هاییه که ما توی هر صفحه از اونا میتونیم استفاده کنیم. مثلا رونوشت گرفتن از اطلاعات(Copy) و چسباندن آنها در جای دیگه(Paste)، استفاده از فرمت یه سلول(Format Painter) برای یه سلول دیگه، تغیر فونت(Font)، اندازه فونت، تغییر رنگ فونت و مدل نوشته شدن حروف، شکل قرار گرفتن متن ها رو میتونیم تغییر بدیم، فرمت اطلاعات رو میتونیم عوض کنیم، شکل دادن به محدوده جدول و قابلیت شرط دادن به محدوده ای از اطلاعاتف اضافه یا حذف سطر ها و ستون ها، و قسمت ویرایش و مرتب سازی که میتونیم هم از ابزار جمع سریع استفاده کنیم، فیلتر انجام بدیم و عملیات مرتب سازی داشته باشیم.

توی سربرگ Insert ، جدول Pivot table رو داریم، ساخت جدول رو داریم، میتونیم عکس اضافه کنیم ، بسته به نیازمون میتونیم انواع مختلف نمودار هارو داشته باشیم چون اکسل اشکال مختلفی از نمودار هارو برامون داخل این بخش قرار داده، میتونیم فایل هایی رو به اکسلمون مرتبط کنیم که برامون از خارج صفحه گسترده بخونه، میتونیم Header(سربرگ) و Footer (پی نوشت-پاورقی) اضافه کنیم، و میتونیم نمادها (Symbols) های خاصی رو داخل سلول هامون قرار بدیم.

از زبانه insert به بعد یه مقدار زبانه ها(Tab) تخصصی تر میشن، همونطور که دیدیم این زبانه نسبت به زبانه Home یه مقدار تخصصی تر بود .

از زبانه  Page Layout به بعد، با قسمت شکل صفحات رو داریم همونطور که از اسمش مشخصه، مربوط به تنظیمات صفحه ما هست. و ما میتونیم موقعی که میخوایم از صفحاتمون پرینت بگیریم از قابلیت های این زبانه استفاده کنیم و به شکل دلخواهمون چاپ مد نظرمون رو بگیریم.

زبانه Formulas هم همونطور که از اسمش مشخصه ، فرمول ها و توابع اکسل رو داخل خودش جا داده. و چیزایی که مربوط به توابع اکسل هست رو ما توی این زبانه باید دنبالش بگردیم.

زبانه بعدی زبانه ی Data  هست که مربوط به داده های ما هستش. از قابلیت های این منو میتونیم به آوردن داده های خارج از این Workbook اشاره کنیم. همونطور که میبینیم From access ، From web ، From Text هست که ما میتونیم از خارج از این فایل اکسلمون یه سری داده هایی رو اینجا بازیابی و وارد کنیم. قسمت فیلترسازی و مرتب کردن رو میبینیم و تنظیمات مربوط به داده ها.

قسمت Review همونطور که از اسمش مشخصه مربوط به بازبینی هست، مثل کتابی که یکبار نوشتیم و میخوایم بازبینی کنیم، این قسمت به ما این قابلیت رو میده که اگر فایلمون رو به صورت انگلیسی نوشته باشیم،توی Spelling به ما میگه که کلمات رو درست نوشتیم یا این که غلط املایی داریم و قسمت ترجمه که متاسفانه گزینه فارسی نداره.میتونیم از قسمت New Comment نظرمون رو روی سلولی وارد کنیم.

از قسمت Protect Sheet و Protect Worbook  میتونیم روی کارپوشه یا روی کاربرگ و صفحمون رمز بذاریم.

زبانه View همونطور که از اسمش معلومه به معنای نمایش هست، به ما این امکان رو میده که صفحمون رو همونطور که میخوایم نمایش بدیم. همونطور که اینجا مشخصه ما میتونیم قسمت Formula Bar رو پنهان(Hidden) کنیم، میتونیم سرسطرها و سرستونهامون رو پنهان کنیم ، و خطوطی رو که از تلاقی سطرها و ستونها به وجود اومده رو پنهان کنیم.

این شد یه خلاصه ای از نوار ریبون(Ribbon) که دیدیم هر زبانه ش امکانات و ویژگی های منحصر به فرد خودش رو داره و ما فقط یه نگاه کلی به اون انداختیم و در قسمت های بعدی با هم میبینیم که این گزینه ها دقیقا چه کاری رو برای ما انجام میدن و چطور باید ازشون استفاده کنیم.

در قسمت بعدی راجع به نوار دسترسی سریع یا Quick Access Toolbar صحبت خواهیم کرد و امیدوارم این قسمت، دانش شمارو نسبت به اکسل بالاتر برده باشه و براتون مفید بوده باشه.

سلامت و پیروز باشین

رایگان – خرید
This entry was posted in . Bookmark the permalink.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *