آموزش نرم افزار Excel قسمت دوم

excel2

آموزش نرم افزار اکسل

قسمت دوم آشنایی با سلول ها و ایجاد و حذف صفحات

سهیل سوهانی هستم کارشناس مالی و آموزش شرکت آسان تجارت و همراه شما در دوره تجربه در بی تجربگی در خدمت شما هستم با سری آموزش های اکسل مقدماتی

بعد از باز کردن Blank Worbook یک صفحه ی مستقل و اختصاصی رو می بینیم که تحت عنوان Book1 ایجاد شده که اکسل این اسم رو به صورت پیش‌فرض انتخاب می‌کنه. توی این پنجره اولین چیزی که نظر ما رو به خودش جلب میکنه تعداد زیادی سلول خالی هست که مثل یک جدول بزرگ از تلاقی سطر و ستون ها ایجاد شده .سطرهایی که با اعداد نمایش داده میشه و ستون هایی که با حروف بزرگ انگلیسی نمایش داده میشه .مهمترین بخش توی اکسل هممین سلول هان چرا که ما با وارد کردن اطلاعات مثل متن و عدد و فرمول داخل همین سلول ها میتونیم از قابلیت‌های فوق‌العاده زیاد اکسل استفاده کنیم و بسته به نیازمون محاسبات های مختلفی رو انجام بدیم و نمودار و گزارش های متنوعی رو ازش بگیریم.

 اگر روی یکی از این سلول ها کلیک کنیم، یه باکس تیره رنگ رو حاشیه سلول می‌بینیم که ایجاد شده، که نشان میده این سلول فعال شده و آماده هست تا ما مقادیر عددی و متنی رو داخلش وارد کنیم. آدرس سلول ها در قسمت Name Box یا کادر نام نمایش داده میشه که نشون دهنده اینه که چه ستونی با چه سطری برخورد داشته که این سلول به وجود اومده. در اصل کادر نام همون آدرس تقاطع سطر و ستونه.

همونطور که میبینیم اسم این فایل Book1 هست که بهش کارپوشه میگیم. اگر این فایل رو ما یه کتاب در نظر بگیریم، در چایین صفحه ما میبینیم که یه تعداد Sheet داریم که از یک شیت یا تعداد بیشتری از شیت ها تشکیل شده. و با هر بار  زدن روی دکمه ی + یک Sheet جدید ایجاد میکنیم. همونطور که میبینیم الان کتاب ما از چندتا صفحه یا Sheet  تشکیل شده، که ما به این شیت ها کاربرگ میگیم.و دیدیم که برای اضافه کردن هر صفحه میتونیم با زدن دکمه + یا همون New Sheet تعداد صفحات کتابمون رو اضافه کنیم.

 ما میتونیم توی هر کدوم ار این صفحاتمون اطلاعات مختلف وارد کنیم و محاسبات متنوعی رو داخلشون  انجام بدیم. اگر تعداد صفحاتمون از یه حدی بیشتر بشه ،  همون طور که میبینیم نمیتونه توی یه صفحه به ما نشونشون بده. در عوض برای ما یه … سه نقطه آورده و دوتا علامت فِلِش که یکیش Highlight و یکیش پر رنگه. با زدن این ها ما میتونیم بین صفحات این کتاب حرکت کنیم. با زدن هر کدوم از این فلش ها بین صفحاتمون میتونیم حرکت می کنیم. اگر بخوایم صفحاتمون رو پاک کنیم، با کلیک راست کردن روی هر کدوم از شیت ها و صفحات، و زدن دکمه­ Delete اون صفحه یا شیت رو پاک کنیم.

 اگر که بخوایم چند صفحه رو همزمان پاک کنیم، دکمه Ctrl از روی کیبورد رو نگه میداریم و بعد روی یکی از شیت ها کلیک راست می کنیم، و دکمه ی Delete رو میزنیم. اگرکه بخوایم چندتا صفحه که پشت سر هم قرار داره رو پاک کنیم با نگه داشتن دکمه Shift از روی کیبورد و زدن یکی از شیت هایی که از هم فاصله داره، چند تا شیت بین رو انتخاب می کنیم و با کلیک راست کردن روی یکی از شیت ها با کلیک کردن روی کلمه  Delete اون صفحات رو پاک کنیم.

امیدوارم که این دو جلسه کوتاه به شما کمک کرده باشه تا با محیط اکسل بیشتر آشنا بشین و قسمت بعدی راجع به (Ribbon)ریبون های اکسل در قسمت بالا همراه شما خواهیم بود سلامت و پیروز باشید.

 

This entry was posted in . Bookmark the permalink.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *